Verbatim 64GB Store'n' Go Secure Pro USB 3.0 Flash Drive with AES 256 Hardware Encryption - Silver
64 GB - USB 3.0 - Silver - 256-bit AES - Lifetime Warranty - 1 Each
$94.99
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Guelph, ON (8+)
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 98666 |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | Store 'n' Go Secure Pro |
| Product Name | Store 'n' Go Secure Pro USB 3.0 Drive |
| Marketing Information | We've taken data security to the next level with the Store 'n' Go Secure Pro USB drive. Once configured with your password, all data stored on a Secure Pro USB drive is encrypted with powerful hardware-based 256-bit AES encryption to prevent unauthorized access. With USB 3.0 connectivity, for faster transfer speeds, the Store 'n' Go Secure Pro is ideal for securing business data, legal documents, personal health information and other forms of sensitive data on the go. For optimal performance, use with a USB 3.0 host system. Device is also compatible with USB 2.0 ports. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
| Features |
|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | External |
| Height | 3.74" (95 mm) |
| Width | 0.79" (20 mm) |
| Length | 2.17" (55 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.247 oz (7 g) |
Miscellaneous
| Compatibility | System requirements:
|
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 023942986669 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Limited Lifetime Warranty |