Peerless-AV® SmartMount® Universal Kiosk Stand for 32" to 75" Displays
In Stock Availability
- All Locations: (18+)
- Mississuaga, ON (18+)
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | SS575K |
| Brand Name | SmartMount® |
| Product Series | SS575K |
| Product Model | SS575K |
| Product Name | Universal Kiosk Stand for 32" to 75" Displays |
| Marketing Information | The SmartMount® Universal Kiosk Stand's stylish appearance and sturdy construction make it perfect for diverse applications where aesthetics and safety are key. When paired with flat panel displays between 32"-75" it becomes an integral multimedia platform perfect for virtually any public venue. Space is provided under the display mount to house a media player and surge protector, while the internal cable management system organizes and conceals cables, delivering a complete solution ideal for any application. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Display Stand |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Display Orientation | Landscape/Portrait |
| Tilt Angle | 0° to 90° |
| Finishing |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 46.12" (1171.45 mm) |
| Width | 35" (889 mm) |
| Depth | 29" (736.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 52.40 lb (23768.24 g) |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA |
| Manufacturer Product Class | Stand Single Screen |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| COO | TW |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 5 Year |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Mississuaga, ON (5+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)