Peerless-AV® VESA® 400 x 400mm Adaptor Plate for Select Peerless-AV® Mounts
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | ACC4X4 |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | ACC4X4 |
| Product Model | ACC4X4 |
| Product Name | VESA® 400 x 400mm Adaptor Plate for Select Peerless-AV® Mounts |
| Marketing Information | The ACC4X4 easily expands the mounting pattern compatibility of the SmartMount® and Paramount™ series mounts. The slim design of the adaptor keeps the mount lightweight, while allowing the display to be mounted close to the wall. Installation is quick and hassle-free and adds extra VESA® compatibility to the mount. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Mounting Plate |
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 70 lb (31751.47 g) |
| Features |
|
| Mount Function | Wall Mount |
| Mount Surface | Wall |
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Semi-gloss Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.20" (30.48 mm) |
| Width | 7.02" (178.31 mm) |
| Depth | 0.18" (4.57 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.43 lb (648.64 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Wall |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Compatibility | Peerless-AV Wall Mounts:
|
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA |
| Manufacturer Product Class | Adapter Plates |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| COO | US |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 5 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (55+)
- Mississuaga, ON (55+)
In Stock Availability
- All Locations: (124+)
- Mississuaga, ON (124+)
In Stock Availability
- All Locations: (4+)
- Mississuaga, ON (4+)
In Stock Availability
- All Locations: (39+)
- Mississuaga, ON (39+)
In Stock Availability
- All Locations: (24+)
- Mississuaga, ON (24+)
In Stock Availability
- All Locations: (79+)
- Mississuaga, ON (79+)
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Mississuaga, ON (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (21+)
- Mississuaga, ON (21+)
In Stock Availability
- All Locations: (18+)
- Mississuaga, ON (18+)