Chief Fusion X-Large Single Bolt-Down Floor Stand Mount - For 55-100 Inch Displays - Black
Up to 80" Screen Support - 250 lb (113398.09 g) Load Capacity - 84.38" (2143.25 mm) Height x 36" (914.40 mm) Width x 7.50" (190.50 mm) Depth - Freestanding - Black
$4980.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | XBM1U |
| Brand Name | Chief |
| Product Line | FUSION |
| Product Name | FUSION XL Single Bolt-Down, Landscape |
| Marketing Information | Chief's FUSION Bolt-Down freestanding solution makes it possible to install extra large displays in prominent locations. Screen array configuration: 1 screen. |
| Product Type | Display Stand |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb (113398.09 g) |
| Features | Cable Management |
Physical Characteristics
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Freestanding |
| Height | 84.38" (2143.25 mm) |
| Width | 36" (914.40 mm) |
| Depth | 7.50" (190.50 mm) |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Condition | No |
| UPC | 0841872164533 |
cable management (1)
$15.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)