Aidata Height Adjustable Monitor and Printer Stand
Up to 24" Screen Support - 33.07 lb (15000 g) Load Capacity - 6.89" (175 mm) Height x 21.65" (550 mm) Width x 13.78" (350 mm) Depth
$46.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Aidma Enterprise Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | MR-1001B |
| Brand Name | Aidata |
| Product Line | Professional |
| Product Name | Height Adjustable Monitor and Printer Stand |
| Marketing Information | Ergonomic design holds notebooks, monitors, printers, or other office machines. Unique staking columns design provides height adjustment for 5 cm up to 17 cm. Built in cable organizer. Accessory trays on both sides for extra storage. Front slot holds most tablets and phones. |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Type | Monitor Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 6.69" (170 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 24" (609.60 mm) |
| Maximum Load Capacity | 33.07 lb (15000 g) |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 6.89" (175 mm) |
| Width | 21.65" (550 mm) |
| Depth | 13.78" (350 mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |