Transcend StoreJet 8 TB Desktop Hard Drive - 3.5" External - SATA
USB 3.0 - 256-bit Encryption Standard
$859.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS8TSJ35T3 |
| Brand Name | Transcend |
| Product Line | StoreJet |
| Product Name | StoreJet 35T3 (USB 3.0) |
| Marketing Information | The StoreJet 35T3 not only supports the next-generation USB 3.0 standard that boosts data transfer rates, but also offers enormous storage space for a seemingly endless amount of large files. You now have a much faster and easier way to store your digital content! |
| Product Type | Hard Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 8 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
| Drive Interface | SATA |
Physical Characteristics
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1.76" (44.80 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Depth | 6.79" (172.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.29 lb (1040 g) |
Miscellaneous
| Device Supported | Storage System |
| Country of Origin | Taiwan |
| Condition | No |
| UPC | 760557832898 |