StarTech.com Triple Monitor USB 3.0 Docking Station for Laptops - Mac & Windows - USB Fast Charge Port - Up to 4K - USB3DOCKH2DP
4K USB docking station supports 4K on one display - Triple display docking station has fast-charge port - USB 3.0 docking station has USB 3.0 ports and GbE - 3 YR warranty on universal laptop docking station with HDMI and all USB 3.0 port replicators
$170.99
In Stock Availability
- All Locations: (770+)
- Calgary, AB (2+)
- Guelph, ON (1+)
- Halifax, NS (11+)
- Mississauga, ON (10+)
- Other_SY (736+)
- Richmond, BC (3+)
- Toronto, ON (13+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB3DOCKH2DP |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Triple-Monitor Docking Station for Laptops - USB 3.0 |
| Marketing Information | This triple-monitor docking station turns your USB 3.0 laptop into a full workstation with two DisplayPort outputs and an HDMI output. Plus, unlike some proprietary docks that only work with specific brands of laptop, this dock is universal, working with your Mac or Windows computer with USB 3.0. Triple Display Flexibility The USB 3.0 docking station adds triple-monitor support to your workstation, with resolution support up to 4K (3840 x 2160p) on one display and 2048x1152 on the other two. With more screens, combined with high resolution, the dock maximizes your screen real estate so you can simultaneously access multiple applications and compose on one display while referencing material on the other. You can also use your laptop screen for four displays in total, making it easy to manage several programs at once and avoid the nuisance of minimizing or rearranging windows. Powerful Connections and Fast Device Charging To support all of your USB peripherals, the docking station provides five USB 3.0 ports. The side-facing USB port is a USB fast-charge port (USB Battery Charging Specification 1.2), so you can charge your mobile devices faster than from standard USB ports, with or without your laptop connected to the dock. The dock also has a GbE port, headset jack and separate 3.5 mm audio and mic ports, so you'll have all the connections you need to stay productive. The TAA compliant USB3DOCKH2DP is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Docking Station |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions |
|
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| USB Type-A | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Headphone | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Software
| Operating System Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 1.30" (33.02 mm) |
| Width | 3.20" (81.28 mm) |
| Length | 10.60" (269.24 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.30 oz (377.05 g) |
Miscellaneous
| Kensington Security Slot | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3dockh2dp_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3dockh2dp_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3dockh2dp_weee.pdf |
| Condition | No |
| UPC | 0065030860918 |
connector adapters (2)
$42.99
In Stock Availability
- All Locations: (6891+)
- Calgary, AB (13+)
- Dartmouth, NS (5+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (102+)
- Other_SY (6711+)
- Richmond, BC (30+)
- Toronto, ON (36+)
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (1567+)
- Calgary, AB (2+)
- Halifax, NS (4+)
- Mississauga, ON (11+)
- Other_SY (1540+)
- Richmond, BC (10+)
connector cables (7)
$24.99
In Stock Availability
- All Locations: (5002+)
- Calgary, AB (92+)
- Halifax, NS (29+)
- Mississauga, ON (1377+)
- Other_SY (3428+)
- Richmond, BC (40+)
- Toronto, ON (1818+)
- Vancouver, BC (53+)
$24.99
In Stock Availability
- All Locations: (5127+)
- Calgary, AB (40+)
- Halifax, NS (12+)
- Mississauga, ON (313+)
- Other_SY (4704+)
- Richmond, BC (23+)
- Toronto, ON (98+)
- Vancouver, BC (20+)
$1.99
In Stock Availability
- All Locations: (2640+)
- Calgary, AB (9+)
- Mississauga, ON (23+)
- Other_SY (2588+)
- Toronto, ON (25+)
$21.99
In Stock Availability
- All Locations: (9743+)
- Calgary, AB (44+)
- Dartmouth, NS (34+)
- Halifax, NS (13+)
- Mississauga, ON (568+)
- Other_SY (9053+)
- Richmond, BC (36+)
- Toronto, ON (190+)
- Vancouver, BC (39+)
$21.99
In Stock Availability
- All Locations: (96310+)
- Calgary, AB (827+)
- Dartmouth, NS (333+)
- Halifax, NS (300+)
- Mississauga, ON (2000+)
- Other_SY (92556+)
- Richmond, BC (275+)
- Toronto, ON (1090+)
- Vancouver, BC (273+)
$14.99
In Stock Availability
- All Locations: (32220+)
- Calgary, AB (367+)
- Dartmouth, NS (128+)
- Halifax, NS (93+)
- Mississauga, ON (324+)
- Other_SY (30055+)
- Richmond, BC (1260+)
- Toronto, ON (546+)
- Vancouver (2+)
- Vancouver, BC (121+)
$46.99
In Stock Availability
- All Locations: (3602+)
- Calgary, AB (107+)
- Halifax, NS (24+)
- Mississauga, ON (201+)
- Other_SY (3227+)
- Richmond, BC (3+)
- Toronto, ON (161+)