Epson PictureMate PM-400 Desktop Inkjet Printer - Color
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Manufacturer Part Number | C11CE84201 |
| Brand Name | Epson |
| Product Line | PictureMate |
| Product Model | PM-400 |
| Product Name | PictureMate PM-400 Personal Photo Lab |
| Marketing Information | The compact wireless printer for high-quality, long-lasting photos. Quickly share that special moment - at family gatherings, parties and more - with the compact, portable PictureMate PM-400 wireless photo printer. This lightweight printer delivers beautiful borderless 4" x 6" and 5" x 7" photos. Featuring wireless printing, plus Wi-Fi Direct®, it prints from your iPad®, iPhone®, tablet or smartphone. Use the 2.7" color display to preview photos. The PM-400 prints 4" x 6" photos in as fast as 36 seconds. Get stacks of photos with convenient Print Packs (includes ink cartridge and 100 sheets of 4" x 6" photo paper). Photos are smudge, scratch, water and fade resistant and last up to 200 years. |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 5760 x 1440 |
| Wireless Print Technology |
|
| Print Technology | Inkjet |
| USB | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Screen Size | 2.70" |
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 50 Sheets |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.90" (200.66 mm) |
| Width | 9.80" (248.92 mm) |
| Depth | 15.10" (383.54 mm) |
| Weight (Approximate) | 4 lb (1814.37 g) |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Condition | No |
| UPC | 010343922266 |
| Limited Warranty | 1 Year |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)