Peerless-AV® SmartMount® Digital Menu Board Ceiling Mount with 8pt Adjustment - Landscape 2x1 Configuration for 46˘ to 48˘ Displays
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS-MBZ947L-2X1 |
| Brand Name | SmartMount® |
| Product Series | DS-MBZ947L-2X1 |
| Product Model | DS-MBZ947L-2X1 |
| Product Name | DS-MBZ947L-2X1 Ceiling Mount |
| Marketing Information | Peerless-AV's quick service restaurant (QSR) Menu Board Ceiling Mount is designed to create a seamless mounting surface through connecting wall plates. Continuous and fixed tilt options allow all displays to be tilted at the same angle with ease, creating flawless alignment. The QSR Menu Board Mount has a tool-less 8pt adjustment to position all of the displays on the same plane. Quick connect adaptor rails quickly attach to the support frame with an auto latch, easing the set up and making the QSR Menu Board Mount the perfect mounting solution. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Ceiling Mount |
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Maximum Screen Size Supported | 48" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Wall |
| Durability | Tamper Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 19.49" (495.05 mm) |
| Width | 78.60" (1996.44 mm) |
| Depth | 7.47" (189.74 mm) |
| Weight (Approximate) | 50.10 lb (22724.98 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Quick Serve Restaurant (QSR) |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Certifications & Standards | TAA, VESA, UL |
| Manufacturer Product Class | Menu Board Ceiling |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| COO | US |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 5 Year |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)