Crimson AV Articulating Wall Mnt 10"to30
Articulating Wall Mount for 10" To 30" Flat Panel.
$85.99
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Ottawa, ON (1+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | A30F |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | A30F |
| Product Name | Articulating Mount for 10" to 30" flat panel screens |
| Marketing Information | Multiple joint arm holds screen 2" from wall when retracted and 14.6" when fully extended. Smooth tilt adjustments of +15° (forward) and -15° (back) facilitates a variety of viewing angles. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Integrated cable management for clean look. |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 30 lb (13607.77 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 10" (254 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 30" (762 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 14.60" (370.84 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb (997.90 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010415 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
mounting kits (2)
$22.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$87.99
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)