Crimson AV Articulating Wall Mnt 13"to40
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | A37F |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | A37F |
| Product Name | Articulating Mount for 13" to 37" flat panel screens |
| Marketing Information | Multiple joint arm holds screen 2.9" from wall when retracted and 15.4" when fully extended. Smooth tilt adjustments of +15° (forward) and -5° (back) and 2.5° side-to-side roll facilitates a variety of viewing angles and perfect screen positioning. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Integrated cable management for clean look. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Load Capacity | 80 lb (36287.39 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 13" (330.20 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 37" (939.80 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 15.40" (391.16 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 2.90" (73.66 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb (2494.76 g) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010439 |
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-6+)