Crimson AV Multiple JointArm Mnt 13"to49
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | A40 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | A40 |
| Product Name | Articulating Mount for 13" to 40" flat panel screens |
| Marketing Information | Multiple joint arm holds screen 2.5" from wall when retracted and 21" when fully extended. Smooth tilt adjustments of +15° (forward) and -5° (back) with a locking knob and 3° side-to-side roll facilitates a variety of viewing angles and perfect screen positioning. Three attachment points for wood studs and four attachment points for concrete walls provide additional security. Integrated cable management for clean look. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Load Capacity | 80 lb (36287.39 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 13" (330.20 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 40" (1016 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 21" (533.40 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 2.50" (63.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 9 lb (4082.33 g) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885013003 |
| Limited Warranty | Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-6+)
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)