Crimson AV Multiple JointArm Mnt 32"to70
Multiple Joint Arm Mount for 32" to 70" Flat Panel.
$583.99
In Stock Availability
- All Locations: (79+)
- Ottawa, ON (79+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | A55V |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | A55V |
| Product Name | Articulating Mount for 32" to 55"+ flat panel screens |
| Marketing Information | Multiple joint arm holds screen 3.5" from wall when retracted and 27" when fully extended. Smooth tilt adjustments of +15° (forward) and -5° (back) with a locking knob and 3° side-to-side roll facilitates a variety of viewing angles and perfect screen positioning. Integrated cable management for clean look. |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 55" (1397 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 27" (685.80 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 22.70 lb (10296.55 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885012051 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
mounting kits (3)
$246.99
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$87.99
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)