Crimson AV Multiple JointArm Mnt 37"to80
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | A65 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | A65 |
| Product Name | Articulating Mount for 37" to 65"+ flat panel screens |
| Marketing Information | Multiple joint arms hold screen 3.4" from wall when retracted and 27" when fully extended. Smooth tilt adjustments of +15° (forward) and -5° (back) with a locking knob and 3° side-to-side roll facilitates a variety of viewing angles and perfect screen positioning. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screws to lock in place. Integrated cable management for clean look. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 37" (939.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 65" (1651 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 27" (685.80 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 3.40" (86.36 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.70 lb (15286.06 g) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885012976 |
| Limited Warranty | Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)