Crimson AV AU65WP20 Mounting Arm - Black
In Stock Availability
- All Locations: (49+)
- Ottawa, ON (49+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | AU65WP20 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | AU65WP20 |
| Product Name | AU65WP20 Mounting Arm |
| Marketing Information | Securely holds flat panel displays a mere 1.2" from the wall when retracted and a full 20" when extended. Features include smooth tilt adjustments of +15° forward and 3° side-to-side roll, three attachment points for wood studs or concrete walls for additional installation safety and security, a built in level for quick and easy installation and an integrated cable management system that preserves design and decor aesthetics. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Load Capacity | 80 lb (36287.39 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 13" (330.20 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 65" (1651 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 20" (508 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 1.19" (30.23 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.80 lb (7620.35 g) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885015021 |
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)