Crimson AV C63-36A Ceiling Mount - Black
37" (939.80 mm) to 63" (1600.20 mm) Screen Support - 150 lb (68038.86 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 200, 600 x 400 - VESA Mount Compatible - Cold Rolled Steel
$586.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | C63-36A |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | C63-36A |
| Product Name | C63-36A Ceiling Mount |
| Marketing Information | Complete ceiling installation kit with 24" to 36" adjustable drop for 37" to 63"+ screens |
| Product Type | Ceiling Mount |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 37" (939.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 63" (1600.20 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Weight (Approximate) | 25.60 lb (11611.96 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885015526 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
mounting kits (5)
$38.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$87.99
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)
$36.99
In Stock Availability
- All Locations: (13+)
- Ottawa, ON (13+)
$22.99
In Stock Availability
- All Locations: (112+)
- Ottawa, ON (112+)
$246.99
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)