Crimson AV Single Monitor Desktop Stand for Extra Large Displays
Up to 84" Screen Support - 200 lb (90718.47 g) Load Capacity - Desktop, Freestanding - Aluminum, Cold Rolled Steel - Black
$754.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | DS84 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | DS84 |
| Product Name | Single Monitor Desktop Stand for Extra Large Displays |
| Marketing Information | Single monitor desktop stand with Universal screen adapter holds monitors weighing up to 200lb. Free standing base for perfect monitor placement.
|
| Product Type | Display Stand |
Technical Information
| Maximum Screen Size Supported | 84" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 29.70 lb (13471.69 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Condition | No |
| UPC | 815885014369 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |