Crimson AV F46 Wall Mount - Black
26" (660.40 mm) to 55" (1397 mm) Screen Support - 150 lb (68038.86 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400 - VESA Mount Compatible - Cold Rolled Steel
$54.99
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Ottawa, ON (5+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | F46 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | F46 |
| Product Name | Universal flat Wall Mount for 26" to 46"+ flat panel screens |
| Marketing Information | Adjustable flat wall mount with Universal hole pattern to fit a wide selection of flat panel screens. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Open wall plate design and kickstand feature provides easy access to wiring. |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 26" (660.40 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 55" (1397 mm) |
| Features | Lateral Adjustment |
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Depth | 1.20" (30.48 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb (1496.85 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010071 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
mounting kits (1)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)