Crimson AV FU60 Wall Mount for TV - Black
37" to 60" Screen Support - 150 lb (68038.86 g) Load Capacity - 800 x 400, 400 x 300, 300 x 200, 200 x 100, 75 x 75, 600 x 400, 400 x 200, 400 x 400, 300 x 300, 600 x 200, 100 x 100, ... - VESA Mount Compatible - Cold Rolled Steel
$134.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-1+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | FU60 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | FU60 |
| Product Name | Ultra-flat Mount for 37" to 60"+ Flat Panel Screens |
| Marketing Information | Super slim universal design holds flat panel screens only .39" (10mm) from wall. A perfect match for today's slim TVs. Quick and secure "hook and click" installation with built-in kickstand feature that allows easy access for wiring.
|
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | TV |
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 37" (939.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 60" (1524 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Depth | 0.39" (9.91 mm) |
| Weight (Approximate) | 4 lb (1814.37 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Condition | No |
| UPC | 815885010217 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
fasteners (1)
$47.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
mounting kits (1)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)