Crimson AV JKR-18A Ceiling Mount for Projector - Black
50 lb (22679.62 g) Load Capacity - Aluminum, Cold Rolled Steel
$283.99
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Ottawa, ON (5+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | JKR-18A |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | JKR-18A |
| Product Name | Ceiling Projector kit with JR universal adapter |
| Marketing Information | Three adjustable drop lengths (6" to 11" , 12" to 18" , 18" to 24"). Ideal for projectors weighing up to 50 lb. Built-in roll, pitch and yaw adjustments make alignment fast and easy. Quick release mechanism allows projector to be easily removed for service. Compatible with all 1.5 NPT threaded pipe. |
| Product Type | Ceiling Mount |
Product Information
| Device Supported | Projector |
| Maximum Load Capacity | 50 lb (22679.62 g) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 7.50 lb (3401.94 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Condition | No |
| UPC | 815885010958 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
mounting kits (2)
$22.99
In Stock Availability
- All Locations: (112+)
- Ottawa, ON (112+)
$36.99
In Stock Availability
- All Locations: (13+)
- Ottawa, ON (13+)