Crimson AV P30F Mounting Pivot - Black
10" to 30" Screen Support - 30 lb (13607.77 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - VESA Mount Compatible - Aluminum, Cold Rolled Steel
$62.99
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Ottawa, ON (2+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | P30F |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | P30F |
| Product Name | Pivoting Mount for 10" to 30" flat panel screens |
| Marketing Information | Swinging arm holds screen 2" from wall and extends up to 7.2". Smooth tilt adjustments of 15° forward and 15° back for a variety of viewing angles. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Integrated cable management for clean look. |
| Product Type | Mounting Pivot |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 30 lb (13607.77 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 10" (254 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 30" (762 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 7.20" (182.88 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb (680.39 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010538 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
mounting kits (4)
$87.99
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)
$38.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$22.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)