Crimson AV Robust RST90 Wall Mount for TV - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-1+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | RST90 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Line | Robust |
| Product Model | RST90 |
| Product Name | Robust RST90 Wall Mount |
| Marketing Information | Tilt mount with triple stud mounting that facilitates the most secure installation possible for heavier large-format 70 to 90" TVs. Includes a horizontal slide mechanism that helps center the TV on the wall as well as post-installation leveling that compensates for uneven ceilings and enables a perfectly positioned TV. A unique all steel click-in-place feature simplifies the installation by eliminating the need to reach up behind the TV with a wrench or screwdriver to secure or remove it. |
| Product Type | Wall Mount |
| Device Supported | TV |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 70" (1778 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 90" (2286 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Depth | 2.20" (55.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.30 lb (4218.41 g) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885014703 |
| Limited Warranty | Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)