Crimson AV T55 Wall Mount - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | T55 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | T55 |
| Product Name | Universal tilting Mount for 32" to 55"+ flat panel screens |
| Marketing Information | Adjustable tilt wall mount with Universal hole pattern to fit a wide selection of flat panel screens. Smooth tilt adjustments of 15° forward and 5° back with a locking knob for a variety of viewing angles. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Open wall plate design provides easy access to wiring. |
| Product Type | Wall Mount |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 80" (2032 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Depth | 2.20" (55.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.80 lb (3084.43 g) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010330 |
| Limited Warranty | Lifetime |
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)