Crimson AV T80A Wall Mount - Black
46" (1168.40 mm) to 65" (1651 mm) Screen Support - 300 lb (136077.71 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 200, 600 x 400, ... - VESA Mount Compatible - Cold Rolled Steel
$213.99
In Stock Availability
- All Locations: (248+)
- Ottawa, ON (248+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | T80A |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | T80A |
| Product Name | T80A Wall Mount |
| Marketing Information | Adjustable tilt wall mount with Universal hole pattern to fit a wide selection of flat panel screens. Smooth tilt adjustments of 15° forward and 5° back with a locking knob for a variety of viewing angles. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Open wall plate design provides easy access to wiring. |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 300 lb (136077.71 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 46" (1168.40 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 65" (1651 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Depth | 2.20" (55.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.30 lb (4218.41 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885014154 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
mounting kits (3)
$246.99
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Ottawa, ON (16+)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$87.99
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Ottawa, ON (8+)