Crimson AV TP63 Wall Mount for TV - Black
37" to 63" Screen Support - 200 lb (90718.47 g) Load Capacity - 400 x 600, 400 x 300, 300 x 200, 200 x 100, 75 x 75, 200 x 600, 400 x 200, 400 x 400, 300 x 300, 100 x 100, 200 x 200 - VESA Mount Compatible - Cold Rolled Steel
$224.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | TP63 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | TP63 |
| Product Name | Universal Tilting Mount for Portrait Mounting of 37" to 63"+ Flat Panel Sreens |
| Marketing Information | Adjustable tilting wall mount in portrait orientation with Universal hole pattern to fit a wide selection of flat panel screens. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Open wall plate design and kickstand feature provides easy access to wiring.
|
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | TV |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 37" (939.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 63" (1600.20 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Depth | 2.20" (55.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 9 lb (4082.33 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Condition | No |
| UPC | 815885013577 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
fasteners (1)
$47.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
mounting kits (1)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)