Eaton PDUMVR30NETLX 24-Outlet PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMVR30NETLX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMVR30NETLX |
| Product Name | PDUMVR30NETLX 24-Outlet PDU |
| Marketing Information | The PDUMVR30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU with individual outlet metering provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime. The switched PDU features 24 individually controllable NEMA 5-15/20R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot power cord with NEMA L5-30P plug connects the PDU to an AC source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. A digital ammeter allows you to monitor each load bank's current, each outlet's current and the total connected PDU load in real time to ensure they remain well below maximum capacity with no danger of overload. The switched PDU mounts in 0U of space in EIA-standard 19-inch racks using the included toolless mounting buttons or the included rack-mounting brackets. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 127 V AC |
| Power Rating (Watt) | 3.05 kW |
| Input Current | 30 A |
| Management | Protocols:
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.20" (55.88 mm) |
| Depth | 2.04" (51.82 mm) |