APC by Schneider Electric Galaxy VS Bypass Cabinet
25 kW - 480 V AC, 600 V AC
$14493.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | GVSBPIT25B |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Galaxy VS Bypass Cabinet |
| Marketing Information | Maintenance bypass cabinet with transformer. The maintenance bypass isolates the UPS completely during service operations. The input transformer can be configured onsite for either 480V or 600V input and delivers 208V output. Compatible with 208V UPS. |
| Product Type | Bypass Cabinet |
Power Description
| Load Capacity (Watt) | 25 kW |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 208 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 58.46" (1484.88 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 32.91" (835.91 mm) |
| Weight (Approximate) | 395 kg |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0731304404750 |