APC by Schneider Electric Galaxy VS Bypass Cabinet
50 kW - 480 V AC
$19072.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | GVSBPOT50B |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Galaxy VS |
| Product Name | Galaxy VS Bypass Cabinet |
| Marketing Information | Maintenance bypass cabinet with output transformer. The maintenance bypass isolates the UPS completely during service operations. The output transformer converts the 480V output of the UPS into 208V output. Compatible with 480V UPS. |
| Product Type | Bypass Cabinet |
Power Description
| Load Capacity (Watt) | 50 kW |
| Input Voltage | 480 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 58.46" (1484.88 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 32.91" (835.91 mm) |
| Weight (Approximate) | 530 kg |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0731304404767 |