Advantech AIMB-U117 Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket BGA-1296 - UTX
Atom x5-E3930 - 8 GB DDR3L SDRAM Maximum RAM - SODIMM - 1 x Memory Slots - Gigabit Ethernet - HDMI - DisplayPort - 1 x SATA Interfaces
$492.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AIMB-U117NZ-FLA1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | AIMB-U117 |
| Product Name | AIMB-U117 Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket BGA-1296 |
Integrated Processor
| Integrated Processor Type | Atom |
| Integrated Processor Model | x5-E3930 |
| Integrated Processor Speed | 1.30 GHz |
| Integrated Processor Core | Dual-core (2 Core) |
Memory
| Number of Memory Slots | 1 |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed Supported | 1866 MHz |
I/O Controller
| Controller Type | Serial ATA/600 |
Video
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
Audio
| Audio Channels | 7.1 |
Network & Communication
| Gigabit Ethernet | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Onboard Interfaces
| Number of SATA Interfaces | 1 |
Physical Characteristics
| Form Factor | UTX |
| Width | 4.60" (116.84 mm) |
| Depth | 4.40" (111.76 mm) |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |