Advantech MIO-5391E4M-H0A1 Single Board Computer
Intel - Xeon - E3-1505M v6 - Quad-core (4 Core) - 3 GHz - DDR4 SDRAM - Intel - HD Graphics 630 - HDMI - 6 x Number of USB Ports - 4 x Number of USB 3.0 Ports - Network (RJ-45)
$3276.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | MIO-5391E4M-H0A1 |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | MIO-5391E4M-H0A1 |
| Product Name | MIO-5391E4M-H0A1 Single Board Computer |
| Product Type | Single Board Computer |
Processor & Chipset
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E3-1505M v6 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | CM238 |
Memory
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 630 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 0.65" (16.50 mm) |
| Width | 4.02" (102 mm) |
| Depth | 5.75" (146 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb (1500 g) |