Advantech AIMB-586 Server Motherboard - Intel C246 Chipset - Socket H4 LGA-1151 - Micro ATX
128 GB DDR4 SDRAM Maximum RAM - DIMM - 4 x Memory Slots - Gigabit Ethernet - HDMI - DisplayPort - 8 x SATA Interfaces
$624.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AIMB-586WG2-00A1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | AIMB-586 |
| Product Name | AIMB-586 Server Motherboard |
| Product Type | Server Motherboard |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C246 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Processor Supported |
|
Memory
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported |
|
I/O Controller
| Controller Type | Serial ATA/600 |
Video
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
Audio
| Audio Channels | 7.1 |
Network & Communication
| Gigabit Ethernet | Yes |
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Onboard Interfaces
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.60" (243.84 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
pc fans/heat sinks (1)
$41.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)