Advantech SOM-3569CNBCB-S7A1 Single Board Computer
Atom x7 - E3950 - Quad-core (4 Core) - 1.60 GHz - 4 GB - LPDDR4 - 32 GB Flash Memory - HD Graphics - 8 x Number of USB Ports - 6 x Number of USB 2.0 Ports - 2 x Number of USB 3.0 Ports - Module
$631.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SOM-3569CNBCB-S7A1 |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | SOM-3569CNBCB-S7A1 |
| Product Name | SOM-3569CNBCB-S7A1 Single Board Computer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Single Board Computer |
Processor & Chipset
| Processor Type | Atom x7 |
| Processor Model | E3950 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
Storage
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
Display & Graphics
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Module |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Condition | No |