Advantech SOM-7569 Single Board Computer
Intel - Atom x7 - E3950 - Quad-core (4 Core) - 1.60 GHz - 4 GB - DDR3L SDRAM - 32 GB Flash Memory - Intel - HD Graphics 505 - 10 x Number of USB Ports - 8 x Number of USB 2.0 Ports - 2 x Number of USB 3.0 Ports - Network (RJ-45) - Module
$652.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SOM-7569BCBCC-S6B1 |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | SOM-7569 |
| Product Name | SOM-7569 Single Board Computer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Single Board Computer |
Processor & Chipset
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom x7 |
| Processor Model | E3950 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
Storage
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 505 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
Physical Characteristics
| Form Factor | Module |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Condition | No |