Advantech ROM-7510WD-PEA1E Single Board Computer
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ROM-7510WD-PEA1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | ROM-7510WD-PEA1E |
| Product Name | ROM-7510WD-PEA1E Single Board Computer |
| Marketing Information | ROM-7510 Qseven Module integrates ARM Cortex-A15 TI AM5728 high performance SoC and I/O solution chips to be Linux support ready. TI AM5728 is provided by dual-core ARM Cortex-A15 RISC CPUs with Neon™ extension, and two TI C66x VLIW loating-point DSP cores. The ARM allows developers to keep control functions separate from other algorithms programmed on the DSPs and coprocessors, thus reducing the complexity of the system software. ROM-7510 has Advantech ROM-DB7502 Evaluation Carrier Board for easy integration and design reference; we also offer referenced schematics and layout checklists for carrier board development. Additionally, Linux BSP, test utilities, HW design utilities and reference codes are ready for application development and device integration. |
| Product Type | Single Board Computer |
| Processor Type | Cortex A15 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Chipset Manufacturer | Texas Instruments |
| Chipset Model | AM5728 |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory Capacity | 8 GB |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | Linux |
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| Form Factor | Module |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |