Advantech 1U Storage Chassis for EATX/ATX Server Board with 8 Hot-swap Drive Bays
Rack-mountable - 1U - 9 x Bay - 1 x 650 W - Power Supply Installed - EATX, ATX Motherboard Supported - 1 x External 5.25" Bay - 8 x External 2.5" Bay - 1x Slot(s) - 1 x USB(s)
$1830.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | HPC-8108-65RA1 |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | HPC-8108 |
| Product Name | 1U Storage Chassis for EATX/ATX Server Board with 8 Hot-swap Drive Bays |
| Product Type | Server Case |
Technical Information
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Installed | 4 |
Bays
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of External 2.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 1 |
Power Description
| Power Supply Installed | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Power Supply Wattage | 650 W |
Physical Characteristics
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.90 mm) |
| Width | 17.24" (438 mm) |
| Depth | 23.50" (597 mm) |
| Weight (Approximate) | 19.84 lb (9000 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
mounting kits (1)
$101.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)