Advantech ARK-2000 ARK-2121L Desktop Computer - Intel Celeron J1900 - Box PC
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ARK-2121L-U0A2E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Series | ARK-2000 |
| Product Model | ARK-2121L |
| Product Name | ARK-2121L Desktop Computer |
| Marketing Information | ARK-2000 series : Easy I/O Flexibility Fanless Embedded Computers ARK-2000 series is an industrial modular embedded computer with rich I/O, intelligent edge computing, high flexibility and easy PCIe expansion capabilities, featuring wide-input power ranges, wide temperature ranges and structural strengthening, which is a perfect match with IoT platforms and scalable gateways. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | J1900 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.42 GHz |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| LAN Model | i210 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Form Factor | Box PC |
| Height | 2.69" (68.40 mm) |
| Width | 10.41" (264.50 mm) |
| Depth | 5.24" (133 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb (2300 g) |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)