Advantech ARK-2250V-U0A1E Industrial Computer
Intel Core i7 6th Gen i7-6822EQ Quad-core (4 Core) 2 GHz - Intel QM170 Chip DDR4 SDRAM 32 GB - 1 x 2.5" Bays - Gigabit Ethernet - 3 x USB Ports - 3 x USB 3.0 Ports - x HDMI - VGA - 2 x RJ-45 Ports - Serial Port - Aluminium - Fanless - Box PC
$3478.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ARK-2250V-U0A1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | ARK-2250V-U0A1E |
| Product Name | ARK-2250V-U0A1E Industrial Computer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Industrial Computer |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Model | i7-6822EQ |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 8 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | QM170 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
Display & Graphics
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
I/O Expansions
| Number of 2.5" Bays | 1 |
Built-in Devices
| Fanless | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Serial Port | Yes |
Physical Characteristics
| Product Material | Aluminium |
| Form Factor | Box PC |
| Height | 2.87" (73 mm) |
| Width | 10.24" (260 mm) |
| Depth | 6.31" (160.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb (3200 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
power cords (3)
$10.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$12.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$5.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)