Advantech AIMB-785 Desktop Motherboard - Intel Q170 Chipset - Socket H4 LGA-1151 - ATX
64 GB DDR4 SDRAM Maximum RAM - DIMM - 4 x Memory Slots - Gigabit Ethernet - 6 x SATA Interfaces
$579.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AIMB-785G2-00A1U |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | AIMB-785 |
| Product Name | AIMB-785 Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q170 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Processor Supported |
|
Memory
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported |
|
I/O Controller
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
|
Video
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | HQ Graphics |
Network & Communication
| Gigabit Ethernet | Yes |
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Onboard Interfaces
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Onboard S/PDIF Header | Yes |
Physical Characteristics
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
pc fans/heat sinks (1)
$41.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)