Advantech CRV-430WP-45UHA1 43" Class LCD Touchscreen Monitor - 14 ms
43" Viewable - Projected Capacitive - Multi-touch Screen - 3840 x 2160 - 4K UHD - 450 cd/m² - LED Backlight - HDMI - VGA - DisplayPort - 2 Year
$4293.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CRV-430WP-45UHA1 |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | CRV-430WP-45UHA1 |
| Product Name | CRV-430WP-45UHA1 Touchscreen LCD Monitor |
| Marketing Information | Introduction CurveView™ is the latest in a series of exciting product innovations from Advantech Display Systems. The introduction of deep curved profiles to a large area display creates exciting opportunities for industrial and user interface design alike. Packaged together with an industrial grade video card and power supply, CurveView™ is available with Triptic™ HDMI 1.4, HDMI 2.0, Display Port and Analog RGB and can be specified with or without 10-point multi-touch overlay. All products can be used in either portrait or landscape mode and are cleverly packaged in such a way that no further mechanical parts are needed other than a VESA mount to create a display system. The use of a metal chassis provides a rugged and stable platform to build solutions for the widest range of applications. Typical Applications
|
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
Technical Information
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Response Time | 14 ms |
| Backlight Technology | LED |
| Curved Screen | Yes |
Video
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Contrast Ratio | 1,100:1 |
| Brightness | 450 cd/m² |
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Power Description
| Operating Power Consumption | 100 W |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Height | 23.07" (586.10 mm) |
| Width | 39.32" (998.70 mm) |
| Depth | 6.40" (162.50 mm) |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
connector adapters (1)
$23.99
In Stock Availability
- All Locations: (16649+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (125+)
- Other_SY (16190+)
- Richmond, BC (157+)
- Toronto, ON (95+)
- Vancouver, BC (54+)
connector cables (6)
$41.99
In Stock Availability
- All Locations: (4441+)
- Calgary, AB (161+)
- Mississauga, ON (40+)
- Other_SY (4147+)
- Richmond, BC (23+)
- Toronto, ON (70+)
$16.99
In Stock Availability
- All Locations: (9981+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (68+)
- Other_SY (9717+)
- Toronto, ON (138+)
- Vancouver, BC (31+)
$46.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (39864+)
- Calgary, AB (50+)
- Halifax, NS (63+)
- Mississauga, ON (352+)
- Other_SY (39148+)
- Richmond, BC (110+)
- Toronto, ON (121+)
- Vancouver, BC (20+)
$47.99
In Stock Availability
- All Locations: (295+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (24+)
- Other_SY (246+)
- Toronto, ON (15+)
$10.99
In Stock Availability
- All Locations: (957+)
- Calgary, AB (3+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (9+)
- Other_SY (780+)
- Richmond, BC (19+)
- Toronto, ON (81+)