Advantech 17" 1,200 cd/m Ultra High Brightness Industrial Display Kit with LED B/L
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | IDK-2117R-K2SXA2E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Series | IDK-2117 |
| Product Name | 17" 1,200 cd/m Ultra High Brightness Industrial Display Kit with LED B/L |
| Marketing Information | The Advantech IDK-2117 series comes with a 17" 1200 cd/m2 industrial grade LCD display, and an LED driving board. The series is also available with flexible options for touch screens and enhanced treatment such as AR surface treatment and optical bonding solution. IDK-2117 series supports 1200 cd/m2 high brightness with low power consumption at the maximum consumption of 17W. Equipped with high level of brightness and wide operating temperature, IDK-2117 provides superior sunlight readability and is perfect for applications whether in semi-outdoor or outdoor environments. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Industrial Display Kit |
| Connectivity Technology | Wired |
| Recommended Usage | Display |
| Connector Type | USB |
| Input Current | 1.30 A |
| Input Voltage | 12 V |
| Maximum Power Delivery | 17 W |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Relative Humidity (Non-condensing) | 90% |
| Dimensions | LCD Panel: Screen Size: 17" Dimensions (W x H x D):
LED Driver Board; Dimensions (W x H x D): 80 x 54.2 x 10 mm |
| Weight (Approximate) | Weight:
|
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |