Advantech USM-260 Barebone System - Box PC - Socket H4 LGA-1151 - 1 x Processor Support
Intel H110 Chip - 32 GB DDR4 SDRAM DDR4-2133/PC4-17000 Maximum RAM Support - 2 Total Memory Slots - Serial ATA/600 Controller - HDMI - Processor Support (Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7) - Gigabit Ethernet - 4 USB 3.0 Port(s) - 90 W
$667.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | USM-260F-BFL00 |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | USM-260 |
| Product Name | USM-260 Barebone System |
| Product Type | Barebone System |
Processor
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Processor Supported |
|
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H110 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Controllers
| Controller Type | Serial ATA/600 |
Display & Graphics
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of VGA Ports | 1 |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Box PC |
| Height | 2.24" (57 mm) |
| Width | 8.27" (210 mm) |
| Depth | 9.45" (240 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |