Advantech IDP-31230W 23" Class Open-frame LCD Touchscreen Monitor - 14 ms
23" Viewable - Projected Capacitive - 10 Point(s) Multi-touch Screen - 1920 x 1080 - Full HD - 16.7 Million Colors - 250 cd/m² - LED Backlight - DVI - HDMI - VGA - DisplayPort - Black
$700.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | IDP-31230WP25DPB1G |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | IDP-31230W |
| Product Name | IDP-31230W Open-frame LCD Touchscreen Monitor |
| Product Type | Open-frame LCD Touchscreen Monitor |
Technical Information
| Screen Size Class | 23" |
| Viewable Screen Size | 23" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 14 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Glass Hardness | 6H |
| Bezel Color | Silver |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP51 |
Video
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Interfaces/Ports
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Height | 13.41" (340.60 mm) |
| Width | 22.33" (567.20 mm) |
| Depth | 1.56" (39.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.53 lb (7500 g) |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
connector adapters (1)
$23.99
In Stock Availability
- All Locations: (16649+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (125+)
- Other_SY (16190+)
- Richmond, BC (157+)
- Toronto, ON (95+)
- Vancouver, BC (54+)
connector cables (6)
$41.99
In Stock Availability
- All Locations: (4441+)
- Calgary, AB (161+)
- Mississauga, ON (40+)
- Other_SY (4147+)
- Richmond, BC (23+)
- Toronto, ON (70+)
$16.99
In Stock Availability
- All Locations: (9981+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (68+)
- Other_SY (9717+)
- Toronto, ON (138+)
- Vancouver, BC (31+)
$46.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$47.99
In Stock Availability
- All Locations: (295+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (24+)
- Other_SY (246+)
- Toronto, ON (15+)
$10.99
In Stock Availability
- All Locations: (957+)
- Calgary, AB (3+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (9+)
- Other_SY (780+)
- Richmond, BC (19+)
- Toronto, ON (81+)
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (39864+)
- Calgary, AB (50+)
- Halifax, NS (63+)
- Mississauga, ON (352+)
- Other_SY (39148+)
- Richmond, BC (110+)
- Toronto, ON (121+)
- Vancouver, BC (20+)