Lenovo ThinkCentre M720s 10ST008NUS Desktop Computer - Intel Core i5 9th Gen i5-9400 - 8 GB - 256 GB SSD - Small Form Factor - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 10ST008NUS |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M720s |
| Product Model | 10ST008NUS |
| Product Name | ThinkCentre M720s SFF |
| Marketing Information | COMPACT ENTERPRISE DESKTOPS Dependable and productive, M Series small form factors are a boon to any IT team. These industry-leading business machines are also stable, manageable, & compact, making them the perfect solution for any corporate rollout. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Processor Model | i5-9400 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Keyboard Localization | English |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.1 Type-C Gen1 (15W charging) |
| VGA (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Maximum Power Supply Wattage | 210 W |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 13.52" (343.41 mm) |
| Width | 3.64" (92.46 mm) |
| Depth | 11.44" (290.58 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.24 lb (6005.56 g) |
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 6.1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 194632540697 |
| Limited Warranty | 3 Year |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (1314+)
- Calgary, AB (302+)
- Halifax, NS (56+)
- Mississauga, ON (709+)
- Richmond, BC (247+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (102+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (66+)
- Richmond, BC (1+)
- Toronto, ON (30+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Mississauga, ON (2+)
- Toronto, ON (12+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (23+)
- Vancouver, BC (14+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)