Xplore XSLATE R12 Tablet - 12.5" - 8 GB - 512 GB SSD - Windows 8.1 Pro - 4G
Core i5 - microSDHC Supported - 1920 x 1080 - View Anywhere Display - LTE - 2 Megapixel Front Camera
$4222.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 200887 |
| Brand Name | Xplore |
| Product Line | XSLATE R12 |
| Product Name | XSLATE R12 Tablet |
| Marketing Information | HIGH PERFORMANCE RUGGED TABLETS FROM THE WORLD LEADER IN RUGGED MOBILE TECHNOLOGY You need to tackle everyday tasks from inventory, deliveries and point-of-sale to repairs and incident response accurately and efficiently. That's why Zebra's versatile rugged tablets are designed specifically for the demands of your agency or industry. To help you get the job done, our full line of tablets offer the choices you need, all with rock-solid security, durability and performance. |
| Product Type | Tablet |
Processor
| Processor Type | Core i5 |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Card Supported | microSDHC |
Storage
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Display & Graphics
| Screen Size | 12.5" |
| Display Screen Technology | View Anywhere |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
Built-in Devices
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
Operating System
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
Physical Characteristics
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.75" (19 mm) |
| Width | 12.93" (328.50 mm) |
| Depth | 8.17" (207.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb (1338.10 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| COO | US |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |