Xplore XSLATE R12 Tablet - 12.5" - 8 GB - 256 GB SSD - Windows 10 - 4G
Core i7 - microSDHC Supported - 1920 x 1080 - View Anywhere Display - LTE - 2 Megapixel Front Camera
$5029.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 200464 |
| Brand Name | Xplore |
| Product Line | XSLATE R12 |
| Product Name | XSLATE R12 Tablet |
| Product Type | Tablet |
Processor
| Processor Type | Core i7 |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Card Supported | microSDHC |
Storage
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Display & Graphics
| Screen Size | 12.5" |
| Display Screen Technology | View Anywhere |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
Built-in Devices
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
Operating System
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.75" (19 mm) |
| Width | 12.93" (328.50 mm) |
| Depth | 8.17" (207.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb (1338.10 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| COO | US |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |