FP170W10 Privacy Screen for Laptops (17" 16:10)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52106WW |
| Brand Name | Kensington |
| Product Name | FP170W10 Privacy Screen for Laptops (17" 16:10) |
| Marketing Information | Trust Kensington, the choice of IT professionals, to help protect the sensitive information on your laptop and reduce the chances of wandering eyes viewing confidential data on your screen. FP Series Laptop Privacy Screens limit the field of vision to +/- 30 degrees so a person off to the side only sees a dark screen. They are easy to install, either with included frameless tab holders or double-sided tape. The reversible privacy screens also use an anti-reflective coating to reduce glare, and they filter out harmful blue light by up to 30 percent. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 17" (431.80 mm) |
| Device Supported | Notebook |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | No |
| Anti-glare | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
| Durability |
|
| Height | 9.1" (230 mm) |
| Width | 14.5" (368 mm) |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 0085896521068 |
| Limited Warranty | 2 Year |