Gamber-Johnson Rugged Lite Keyboard
USB Type A Interface - English (US) - TouchPad - Windows, Android, Linux, iOS, Mac OS - Industrial Silicon Rubber Keyswitch
$226.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-1449-00 |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Rugged Lite Keyboard |
| Marketing Information | Gamber-Johnson's low-profile Rugged Lite keyboard is thin, light-weight, and has an ergonomic feel and is a cost-effective solution and the perfect complement for an application that does not require fully rugged devices. Combine this keyboard with Gamber-Johnson's Quick Release Keyboard Cradle mount to provide even more convenience. |
| Product Type | Keyboard |
Keyboard/Keypad
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Features | USB Extension Port |
| Localization | English (US) |
Pointing Device
| Pointing Device Type | TouchPad |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Height | 0.68" (17.27 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 10.31" (261.87 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.12" (180.85 mm) |
| Weight (Approximate) | 1 lb (453.59 g) |
Miscellaneous
| Platform Supported |
|
| Condition | No |