Lenovo Urban Carrying Case (Backpack) for 15.6" Notebook - Charcoal Gray
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX40X54262 |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Urban |
| Product Name | 15.6-inch Laptop Urban Toploader T530 |
| Marketing Information | Lenovo Urban Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. For professionals who are seeking for a functional yet lightweight case in stylish design, this T530 toploader provides a dedicated PC compartment, an organized compartment for essentials and an easy-access front pocket. A charge opening also has been reserved on up corner and integrated with power pack inside for easy charging. It also features a luggage strap, an adjustable shoulder strap and softly padded handles for convenient travel. |
| Product Type | Carrying Case |
| Style | Backpack |
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options |
|
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Number of Compartments | 2 |
| Closure Type | Zipper |
| Laptop Compartment | Yes |
| Product Color | Charcoal Gray |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Exterior Material | Polyester |
| Durability |
|
| Height | 11.22" (285 mm) |
| Width | 15.75" (400 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb (560 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Notebook |
| Condition | No |
| Limited Warranty | Lifetime |