TG3 Medical Keyboard
Cable Connectivity - USB Interface - 78 Key(s) - TouchPad - Scissors Keyswitch - White
$4075.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | TG3 Electronics |
| Manufacturer Part Number | KBA-CK78-WRUG-US |
| Brand Name | TG3 |
| Product Name | Medical Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
Keyboard/Keypad
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Number of Keys | 78 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Backlight | Yes |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
Pointing Device
| Pointing Device Type | TouchPad |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Power Description
| Power Source | USB |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Keyboard/Keypad Height | 0.59" (14.99 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 14.25" (361.95 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.30" (134.62 mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |