Intel Xeon Silver (2nd Gen) 4215R Octa-core (8 Core) 3.20 GHz Processor - OEM Pack
11 MB L3 Cache - 8 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4 GHz Overclocking Speed - 14 nm - Socket 3647 - 130 W - 16 Threads
$1537.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8069504449200 |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon Silver |
| Product Model | 4215R |
| Product Name | Xeon Silver Octa-core 4215R 3.2GHz Server Processor |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage. |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
Technical Information
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 11 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
Power Description
| Thermal Design Power | 130 W |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Physical Characteristics
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 2.22" (56.50 mm) |
Miscellaneous
| Compatibility | Intel Server System R1000WF Family:
Intel Server System R2000WF Family:
Intel Server Board S2600BP Family:
Intel Server Board S2600ST Family:
Intel Server Board S2600WF Family:
Intel Compute Module HNS2600BP Family:
|
| Condition | No |